Kurdt has logged 45 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★½
Edit this entry  
27
Chain Letters

Chain Letters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drugstore Romance

Drugstore Romance

1979
×
★★½
Edit this entry  
26
Spanking the Monkey

Spanking the Monkey

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
The Big City

The Big City

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Edit this entry  
25
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★½
Edit this entry  
22
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
The Scenic Route

The Scenic Route

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Malibu Express

Malibu Express

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★
Edit this entry  
18
Clockers

Clockers

1995
×
★★½
Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★½
Edit this entry  
12
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★
Edit this entry  
11
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fat City

Fat City

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★½
Edit this entry  
09
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Equals

Equals

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Violators

The Violators

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Regular Lovers

Regular Lovers

2005
×
★★
Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bright Future

Bright Future

2002
×
★½
Edit this entry