• Kingdom of Crooked Mirrors

  • 8½

    ★★★★★

  • Confessions of an Opium Eater

  • The Parallel Street

  • Il Posto

    ★★★★★

  • Creature from the Haunted Sea

  • Night Tide

    ★★★★★

  • Saturday Night and Sunday Morning

    ★★★★★

  • Inherit the Wind

  • The Ship of Monsters

    ★★★★★

  • Good Morning

    ★★★★★

  • The 400 Blows

  • Room at the Top

  • The Tiger of Eschnapur

    ★★★★★

  • Run Silent, Run Deep

    ★★★★★

  • Moi, un Noir

    ★★★★★

  • The Mysterians

    ★★★

  • A King in New York

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Bigger Than Life

  • Artists and Models

    ★★★★★

  • Robinson Crusoe

    ★★★★★

  • Beat the Devil

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

  • Clash by Night

    ★★★★★

  • The Machine That Kills Bad People

    ★★★

  • La Famiglia Passaguai

    ★★★★★

  • Guilty Bystander

  • Letter from an Unknown Woman

  • The Philadelphia Story

  • Confucius

  • Lost Horizon

  • Rose Hobart

    ★★★★★

  • I Love to Singa

  • The Prisoner of Shark Island

    ★★★★★

  • Toni

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • The Mascot

    ★★★★★

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★★★★

  • L'Atlantide

  • I Was Born, But...

    ★★

  • Hell's Angels

  • Scenes of Ostend

    ★★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★★

  • The Unholy Three

    ★★★★★

  • Cœur fidèle

    ★★★★★

  • Manhatta

  • The Plague in Florence

  • The Poor Little Rich Girl

  • The Half-Breed

  • The Mystery of the Leaping Fish

    ★★★★★

  • The Adventures of Pete & Pete

    ★★★★★