• Final Portrait

    ★★★★

  • Rey

    ★★★★★

  • The Space Between Us

    ★★★★★

  • Beatriz at Dinner

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Wound

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Wilson

    ★★

  • Wind River

    ★★★

  • The Big Sick

    ½

  • The Discovery

    ★★★★★

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★★★

  • Bad Santa 2

    ★★★★★

  • Woman on Fire

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★★

  • Hide and Seek

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Barry Crimmins: Whatever Threatens You

    ★★★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★★★

  • Supergirl

  • 20th Century Women

    ★★

  • The Red Pill

    ½

  • Denial

    ★★★★★

  • Split

    ★★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ½

  • Goodbye Berlin

  • Born in Heinola

  • Rat Film

    ★★★★½

  • Some Freaks

    ★★★★★

  • Rupture

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ½

  • The White King

    ★★★★★

  • Maudie

    ★★★★★

  • Two Lovers and a Bear

  • Paterson

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Nova Seed

    ★★★★★

  • Adam Green's Aladdin

    ★★★★★

  • Night School

    ★★★

  • Women Who Kill

  • The Boss

    ★★★★½

  • Off the Rails

    ★★★★★

  • Little Sister

    ★★★★★

  • Antibirth

  • Chemical Cut

    ★★★★★

  • Dark Night

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

  • Wiener-Dog

  • Joy

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★

  • The Big Short

    ★★

  • Victor Frankenstein

    ★★★★★

  • Experimenter

    ★★★★★

  • Tales of Halloween

    ★★★★★

  • Patchwork

    ★★★★½

  • Bone Tomahawk

    ★★★★★

  • Pan

    ★★★★★

  • Mr. Right

    ½

  • The Intern

  • An Inspector Calls

    ★★★★★

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    ★★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★★

  • Deathgasm

    ★★★★★

  • Show Me a Hero

    ★★★★★

  • People, Places, Things

    ★★★★★

  • 10,000 Saints

    ★★★★

  • Call Me Lucky

    ★★★★★

  • The Gift

    ★★★

  • Irrational Man

    ★★★

  • Love & Peace

  • Paper Towns

    ★★★★★