• The Legend of Barney Thomson

    ★★★★★

  • Dude Bro Party Massacre III

    ★★★★★

  • Yakuza Apocalypse

    ★★★★★

  • Sicario

  • A Perfect Day

  • The Brand New Testament

    ★★★★★

  • Honeyglue

    ★★★★★

  • Homeland: Iraq Year Zero

    ★★★★★

  • Anesthesia

  • Man Up

    ★★★★★

  • Dark Places

    ★★★

  • American Reflexxx

    ★★★★★

  • Home

    ★★★★

  • Ava's Possessions

    ★★★★★

  • Chappie

    ★★★★

  • Almost There

    ★★★★½

  • La La La at Rock Bottom

  • Aferim!

  • Jupiter Ascending

    ★★★★★

  • Mel Brooks: Live at the Geffen

    ★★★★★

  • Don Verdean

  • Brooklyn

    ★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • Z for Zachariah

    ★★★★

  • Mistress America

    ★½

  • Dope

    ★★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★

  • The End of the Tour

    ★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★½

  • The Ceremony

  • Olive Kitteridge

    ★★★★★

  • Fury

    ★★★

  • How to Avoid Everything

  • The Creation of Meaning

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Drop

    ★★★★★

  • Pawn Sacrifice

    ★★★★★

  • Finding Fanny

    ★★★★★

  • My Old Lady

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★½

  • The New Girlfriend

    ★★★★★

  • While We're Young

  • Voice Over

    ★★★★★

  • 5 Flights Up

  • Spring

    ★★★★★

  • Court

  • Far from Men

    ★★★★★

  • Manglehorn

  • Heaven Knows What

  • Somebody

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • Over Your Dead Body

  • The One I Love

    ½

  • Magic in the Moonlight

    ★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • The Longest Week

    ½

  • Maleficent

    ★★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★★★

  • The Angriest Man in Brooklyn

    ★★

  • Maps to the Stars

    ½

  • The Wonders

    ★★★★½

  • The Homesman

    ★★★★★

  • The Rover

    ★★★★

  • Mr. Turner

    ★★★★

  • God's Pocket

    ★★★★

  • The Trip to Italy

    ★★★★★

  • Regarding Susan Sontag

    ★★★★

  • Transcendence

    ★★

  • Depositions

  • Accused

    ★★★★★

  • Exit

    ★★★★★

  • The Quiet Ones

    ★★★★★