Sort by

Kyle has logged 486 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Joy

Joy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crocodile Dundee in Los Angeles

Crocodile Dundee in Los Angeles

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Possessed

Possessed

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mars Needs Moms

Mars Needs Moms

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Impolex

Impolex

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paul Schrader: Man in a Room

Paul Schrader: Man in a Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bessie

Bessie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War Horse

War Horse

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Amistad

Amistad

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
1941

1941

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Always

Always

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry