kyle has logged 335 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Blacula

Blacula

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Mother India

Mother India

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grudge

The Grudge

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Longtime Companion

Longtime Companion

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry