kyle has logged 44 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Angst

Angst

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
Fraud

Fraud

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
American Ultra

American Ultra

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
14
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing About Harry

The Thing About Harry

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry