Sort by

Kyle Donovan has logged 355 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nugget

Nugget

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Caterwaul

Caterwaul

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
On Broadway Cemetery

On Broadway Cemetery

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gotti

Gotti

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fugue

Fugue

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Return

The Return

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset

Sunset

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Piercing

Piercing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amateurs

Amateurs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maya

Maya

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Man's Loss

One Man's Loss

2012
×
Edit this entry  
04
Marfa Girl 2

Marfa Girl 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Better Angels

Better Angels

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
On Broadway Cemetery

On Broadway Cemetery

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gate to the Mind's Eye

The Gate to the Mind's Eye

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry