Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Blow-Up

  Blow-Up

  ★★★★

  Hakikat ve haz çatışması..

 • My Night at Maud's

  My Night at Maud's

  ★★★½

  Uzun zamandır bir filmin alt metnini okurken bu kadar zevk almamıştım. Eric Rohmer’ i de özel kılan bu sanırım. Her yerde her an tartışılan inanç, ahlak gibi konuları daha önce kimsenin denemediği yollarla sunması. Burada kavramların eleştirisini aşk ve ilişkiler üzerinden görüyoruz. Vidal’ın şeytanı, Françoise’in dini, Maud’un ateizmi, Jean Louis’in teizmi temsil etmesi.. Bu ilişkiler üzerinden yapılan göndermeler o kadar ince işlenmiş ki. Pascal da bu şölene tatlı üzerindeki meyve olarak katılmış.

Popular reviews

More
 • Chungking Express

  Chungking Express

  ★★★★★

  “aşkta işler kötüyse koşuya çıkarım.koşunca vücut sıvı kaybeder böylece gözyaşı için vücutta sıvı kalmaz”
  -
  "1 nisan'da ayrıldık. her gün, son kullanma tarihi 1 mayıs olan bir kutu ananas alıyorum. may, ananası sever. ve 1 mayıs benim doğum günüm. eğer may, ben otuz kutu alana kadar fikrini değiştirmezse aşkımızın da son kullanma tarihi geçecek."
  -
  “hatıralar kutulansaydı onların da son kullanma tarihi olur muydu?“

 • Anima

  Anima

  ★★

  filmin adi olan anima, persona ve golge gibi carl gustav jung’un arketiplerinden biri. jung, animusu bir kadinin bilinc disi erkek tarafi ve animayi da bir erkegin bilinc disi kadin tarafi olarak tanimlamistir. iliskinin saglikli veyahut sagliksiz olmasini belirleyen en onemli dinamiklerden biridir.