• Over the Garden Wall

    Over the Garden Wall

    ★★★★½

    “everyone knows you’re an egg rhondi”

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    I want to give andrew garfield a little kiss on the head and tell him everything will be okay. this was also worth the predicted lin self-insert

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★

    for once, I’d like to see some killings happen on violence island!

  • A Christmas Prince

    A Christmas Prince

    I’ve seen this movie before but this time I fell asleep in the middle and woke up when she was surrounded by wolves and I’ve never been more disoriented ever

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    vertigo but if women did the murdering too 🤪🤪

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    first time watching a wes anderson movie always leaves me with a full head and heart and thoughts I can’t put into words. this one was no different :’) (cried a little bit in the theater too when pieces of my middle school french came back to me)

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★½

    olaf 🤝 me in the grocery store
    “See, that will all make sense when I am older
    So there’s no need to be terrified or tense
    I’ll just dream about a time
    When I’m in my age of prime
    ’Cause when you’re older
    Absolutely everything makes sense”

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    okay so I know star wars is based on dune and not the other way around but I still can’t believe timothee tried to copy mark hamill’s chanel boots look

  • Halloweentown High

    Halloweentown High

    lucas grabeel is always the theater kid and olesya rulin is always the little gay coded nerd

  • Halloweentown

    Halloweentown

    ★★

    so funny when they were like “this man is so shady……avoid him at all costs…..LUKE

  • Hocus Pocus

    Hocus Pocus

    ★★★★★

    idk being an immortal black cat for 300 years sounds like the ideal form

  • The Booksellers

    The Booksellers

    ★★★★½

    this has convinced me to live my inner dreams of becoming a professional archivist