• Steve Jobs

    ★★★½

  • The Childhood of a Leader

    ★★★½

  • Room

    ★★★★★

  • Show Me a Hero

    ★★★★½

  • The Man from U.N.C.L.E.

  • The Lobster

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★½

  • Jurassic World

  • Sicario

    ★★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★

  • The Maze Runner

  • The Look of Silence

    ★★★★★

  • Deepsea Challenge

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Lucy

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Transformers: Age of Extinction

    ½

  • Maps to the Stars

    ★★

  • Guardian

    ★★★

  • Let Us Prey

    ★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Babadook

    ★★★★★

  • Frank

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★½

  • Thor: The Dark World

    ★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★★

  • The Fifth Estate

    ★½

  • The Invisible Woman

    ★★★

  • RED 2

    ★★½

  • The Lone Ranger

  • Now You See Me

    ★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★★

  • Cheerful Weather for the Wedding

    ★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Pitch Perfect

    ★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • The Gatekeepers

    ★★★★

  • The Avengers

  • 21 Jump Street

  • Safe House

    ★★

  • Neighboring Sounds

    ★★★★★

  • Smashed

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Johnny English Reborn

    ★★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★½

  • Thor

  • Black Butterflies

    ★★★

  • Chalet Girl

    ★★½

  • Tangled

    ★★★★

  • RED

    ★★

  • The Debt

    ★★★★★

  • Shutter Island

  • X-Men Origins: Wolverine

    ½

  • The Brothers Bloom

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • Hunger

    ★★★★★

  • National Treasure: Book of Secrets

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★

  • Shrek the Third