Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys Town

Boys Town

1938
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
9/11: One Day in America

9/11: One Day in America

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Turning Point: 9/11 and the War on Terror

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★½
Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1950
×
★★½
Edit this entry  
25
The Immortal

The Immortal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kentucky

Kentucky

1938
×
Edit this entry  
23
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★
Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★½
Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Watch on the Rhine

Watch on the Rhine

1943
×
★★★
Edit this entry  
12
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Edit this entry  
11
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★½
Edit this entry  
10
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★
Edit this entry