Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead Asleep

Dead Asleep

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barfly

Barfly

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cruise

The Cruise

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry