• The Departed

    ★★★★

  • Miami Vice

    ★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★½

  • Kinetta

    ★★

  • Ocean's Twelve

    ★★★★

  • 2046

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Infernal Affairs

    ★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★½

  • Best in Show

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★½

  • Audition

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • Belly

    ★★★½

  • New Rose Hotel

    ★★★★

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • The Game

    ★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★

  • Swingers

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • The Watermelon Woman

    ★★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★½

  • The Daytrippers

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Tombstone

    ★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★½

  • True Romance

    ★★★★½

  • Bad Lieutenant

    ★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Basic Instinct

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Cape Fear

    ★★★½

  • The Doors

    ★★★½

  • King of New York

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Smooth Talk

    ★★★½

  • After Hours

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★½

  • Tenebre

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★

  • Thief

    ★★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Silent Partner

    ★★★★

  • Les Mains négatives

    ★★★★

  • The American Friend

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • Obsession

    ★★★★

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • India Song

    ★★★★

  • The Gambler

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • Sisters

    ★★★