• India Song

    ★★★★

  • The Gambler

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • Sisters

    ★★★

  • Last Tango in Paris

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★½

  • Zabriskie Point

    ★★½

  • Black Panthers

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • Branded to Kill

    ★★★½

  • Uncle Yanco

    ★★★½

  • Blow-Up

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • Tokyo Drifter

    ★★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★½

  • Pale Flower

    ★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • Along the Coast

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Gaslight

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Metropolis