2020

larir larir’s year in review

Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Shithouse

    ★★★

  • The Nest

    ★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • Mother

    ★★★★½

  • 2046

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Gaslight

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Farewell

Mar 26

Last Film

Soul

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Comedy
24 films
Romance
23 films
Thriller
23 films
Mystery
19 films
Crime
15 films
Horror
8 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
4 films
Documentary
3 films
USA
47 films
France
15 films
UK
8 films
Italy
5 films
South Korea
4 films
China
4 films
Hong Kong
4 films
Germany
3 films
Japan
3 films
Canada
3 films
English
59 films
French
16 films
Japanese
7 films
Spanish
7 films
Cantonese
6 films
German
5 films
Italian
4 films
Korean
4 films
Chinese
4 films
Russian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 212

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

larir’s most liked review

Late Spring

★★★★½

I have a lot of thoughts, the first being that I am deeply sad, but also this is exactly what I needed right now.

There is an immersive stillness that I found almost meditative. There is so much time spent cultivating the details of routine and the relationships that they…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Kinetta
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Les Mains négatives
Average weighted rating:

3.7

Films larir watched in 2020

  • Soul
  • Possessor
  • Tenet
  • The Wolf of Wall Street
  • The Nest
  • Shithouse
  • Taxi Driver
  • The Departed
  • Dazed and Confused
  • Museum Hours
  • Le Samouraï
  • Café Society
  • Happiest Season
  • Moonrise Kingdom
  • Stalker
  • But I'm a Cheerleader
  • Dressed to Kill
  • Paris, Texas
  • Picnic at Hanging Rock
  • The Devil Wears Prada
  • Elevator to the Gallows
  • Somewhere
  • Memories of Murder
  • Thoroughbreds
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Game
  • Mother
  • The House of the Devil
  • Basic Instinct
  • Tenebre
  • After Hours
  • Climax
  • Kicking and Screaming
  • Audition
  • Sisters
  • On the Rocks
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Knives Out
  • The Daytrippers
  • Band of Outsiders
  • In the Mood for Love
  • The Watermelon Woman
  • Les Mains négatives
  • Phantom Thread
  • Ad Astra
  • Jojo Rabbit
  • Sorry to Bother You
  • Black Panthers
  • Shirley
  • 2046
  • Late Spring
  • Piercing
  • Gaslight
  • Victoria
  • BlacKkKlansman
  • Along the Coast
  • Kinetta
  • The Shop Around the Corner
  • Mulholland Drive
  • The Handmaiden
  • Chungking Express
  • Burning
  • The Little Drummer Girl
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Favourite
  • India Song
  • Fallen Angels
  • Zabriskie Point
  • Under the Silver Lake
  • Palo Alto
  • L'Avventura
  • The Virgin Suicides
  • Inherent Vice
  • The Farewell

World map

Highly rated films larir is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more