2021

larir larir’s year to date

Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • King of New York

    ★★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • True Romance

    ★★★★½

  • Best in Show

    ★★★★½

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★½

  • The American Friend

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 66 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Jan 1

Last Film

Everybody Wants Some!!

Jun 2

Genres, countries & languages

Drama
39 films
Crime
37 films
Thriller
33 films
Mystery
14 films
Comedy
12 films
Action
8 films
Romance
5 films
Western
3 films
Horror
3 films
Sci Fi
2 films
USA
46 films
UK
14 films
France
12 films
Italy
5 films
Spain
3 films
Japan
3 films
Sweden
2 films
Canada
2 films
Denmark
2 films
English
56 films
French
9 films
Spanish
6 films
Italian
5 films
Japanese
4 films
Swedish
3 films
German
3 films
Latin
2 films
Russian
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 185

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

larir’s most liked review

Everybody Wants Some!!

★★★★

Authentic, delightful, and nostalgic without being overly sentimental. Simply put, dudes rock

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Afternoon Delight
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Afternoon Delight
Average weighted rating:

2.8

Films larir watched in 2021

  • Everybody Wants Some!!
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Manhunter
  • The Silent Partner
  • Funny Games
  • Sexy Beast
  • Nomadland
  • Smooth Talk
  • The Gambler
  • Promising Young Woman
  • The Doors
  • The Gentlemen
  • Obsession
  • Belly
  • Best in Show
  • Whatever Works
  • Twin Peaks: The Return
  • Thief
  • Lost Highway
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The American Friend
  • Branded to Kill
  • 2001: A Space Odyssey
  • New Rose Hotel
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Pale Flower
  • Bad Lieutenant
  • Taste of Cherry
  • Lovers Rock
  • Burn After Reading
  • Heat
  • Judas and the Black Messiah
  • Mean Streets
  • Blow Out
  • Kill List
  • Blood Simple
  • Malcolm & Marie
  • Reservoir Dogs
  • Afternoon Delight
  • Blow-Up
  • Infernal Affairs
  • L'Argent
  • Drive
  • Bacurau
  • King of New York
  • Snatch
  • Purple Noon
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • The Big Sleep
  • Fargo
  • Network
  • Tokyo Drifter
  • Another Round
  • Devs
  • True Romance
  • Le Cercle Rouge
  • Enemy
  • Seven Psychopaths
  • The Long Goodbye
  • No Country for Old Men
  • Tombstone
  • Force Majeure
  • Swingers
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

World map

Highly rated films larir is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Luca
  • Joji
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more