• The Good, The Bart, and The Loki

    The Good, The Bart, and The Loki

    Jesus Christ, we get it Disney, you own everything.

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

    99/100

    I took this movie for granted, this is a masterpiece. Easily the greatest action movie ever made.

    Someone explain to me how Spielberg went from this to Ready Player One, it makes no sense.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    66/100

    The most memorable part of seeing this movie was the fact that my popcorn was trash for some reason. 

    I have nothing to say about the movie, but again, something was wrong with my goddamn popcorn.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★★

    95/100

    I need signatures for a petition to change this movie’s title to “Drive, but better in every comprehensible way” 

    Cus that’s what it should be called smh

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

    78/100
    Still pretty good,  but like, as an adaptation?? This is a bad adaptation. Easily the worst of the franchise and it’s not even debatable. 

    But again, pretty good, even though it just cannot be compared to the book.


    Also I’m just gonna throw this in here, where’s the quidditch World Cup, Winky, Barty Crouch Jr.’s backstory, etc. And also, uhhh, does the ending not make sense if you haven’t read the book? Cus uhhh they really don’t explain things in the movie.

  • Artemis Fowl

    Artemis Fowl

    ½

    0/100

    Whoever came up with this should be behind bars, this is illegal.

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★★★

    This is one of those movies were my problems with the movie itself are completely disregarded in any ranking (Just like every Harry Potter movie)

    I absolutely love Toy Story, man. I don’t give it a specific rating because I don’t know what I would give it but just know that this is an all time favorite of mine.

  • Luca

    Luca

    ★★★½

    Well it’s not great compared to other Pixar movies which is essentially just code for, yes, it’s pretty good.

  • The Emoji Movie

    The Emoji Movie

    ½

    A movie a day 2021

    0/100

    No.

  • The Prince of Egypt

    The Prince of Egypt

    ★★★★½

    90/100

    Disney wishes they made this movie. 





    Just wanted to say that I did fail my movie a day for 2021 but it’s because I was having stress related migraines and couldn’t watch any movies. My bad, im getting back to it.

  • Jurassic World

    Jurassic World

    ★★½

    43/100

    This movie is frustrating, man. It genuinely feels like it manages to get worse and worse on every rewatch. 

    My least favorite things about this movie are probably the writing, the characters and the movie’s inexplicable need to reference the original.  Why did so many of the Jurassic park movies do that? “Hey you wanna watch a movie that’s much better than this one? Well, here ya go!”

    And one of the most bullshit wiring traits that I see…

  • The Iron Giant

    The Iron Giant

    ★★★★½

    88/100

    A movie a day 2021

    This movie has a pretty decent bragging right, by the fact that, yeah... Lilo and Stitch for sure copied this movie. Takes a pretty influential film for that to happen. 

    I was slightly disappointed because it wasn’t as good as Brad Bird’s other stuff (i.e. The Incredibles, Ratatouille) and the script wasn’t as smart and tight as those, like for instance the dialogue wasn’t as intellectual between Hogarth and the iron giant, because duh,…