Mohammed has logged 281 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Devils on the Doorstep

Devils on the Doorstep

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
From the Land of the Moon

From the Land of the Moon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Twice Born

Twice Born

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★½
Edit this entry  
09
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What the Day Owes the Night

What the Day Owes the Night

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★½
Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
½
Read the review Edit this entry