Austin has logged 441 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Anonymous Heroes

The Anonymous Heroes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
7-Man Army

7-Man Army

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spookies

Spookies

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sharky's Machine

Sharky's Machine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Protector

The Protector

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kenny & Company

Kenny & Company

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Plausible Impossible

The Plausible Impossible

1956
×
★★★
Edit this entry  
24
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Private School

Private School

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Golgo 13: The Professional

Golgo 13: The Professional

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blank Check

Blank Check

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry