Wood has logged 52 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brother

Brother

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Congo

Congo

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man in Black

The Man in Black

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frequency

Frequency

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Extraterrestrial Visitors

Extraterrestrial Visitors

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
22
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Players Club

The Players Club

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Are We Done Yet?

Are We Done Yet?

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
All About the Benjamins

All About the Benjamins

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Serj Tankian - Elect The Dead Symphony

Serj Tankian - Elect The Dead Symphony

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Timeline

Timeline

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Madmen of Mandoras

The Madmen of Mandoras

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Junior

Junior

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Who and the Daleks

Dr. Who and the Daleks

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ride Along 2

Ride Along 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Waffle Street

Waffle Street

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry