Wood has logged 52 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Abbott and Costello Meet the Invisible Man

Abbott and Costello Meet the Invisible Man

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clambake

Clambake

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Alive III: Island of the Alive

It's Alive III: Island of the Alive

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Haunted House 2

A Haunted House 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Sextuplets

Sextuplets

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tunnel Rats

Tunnel Rats

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack of all Trades

Jack of all Trades

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Horse's Mouth

The Horse's Mouth

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
H.M.S. Defiant

H.M.S. Defiant

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Screwball

Screwball

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Scapegoat

The Scapegoat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prisoner

The Prisoner

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Our Man in Havana

Our Man in Havana

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of D

House of D

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
Read the review Edit this entry  
11
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big White

The Big White

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry