Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★
Edit this entry  
29
Inch'Allah dimanche

Inch'Allah dimanche

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Edit this entry  
15
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
½
Edit this entry  
08
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wife

The Wife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry