kj has logged 36 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Mall, The Merrier

The Mall, The Merrier

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Vivo

Vivo

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
First Love

First Love

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry