lizzie has logged 163 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The White Orchid

The White Orchid

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wendy

Wendy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Road Trip: Beer Pong

Road Trip: Beer Pong

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Flowers in the Attic

Flowers in the Attic

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kolobos

Kolobos

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack the Ripper

Jack the Ripper

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dutchman

Dutchman

1967
×
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Theban Plays: Antigone

Theban Plays: Antigone

1986
×
Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Animal Crackers

Animal Crackers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad to Be Normal

Mad to Be Normal

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gacy

Gacy

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
#realityhigh

#realityhigh

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Edit this entry