L.B. Jeffrey has logged 52 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Finian's Rainbow

Finian's Rainbow

1968
×
Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
You're a Big Boy Now

You're a Big Boy Now

1966
×
Edit this entry  
20
Blue Velvet Revisited

Blue Velvet Revisited

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
Edit this entry  
18
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★
Edit this entry  
17
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Report

Report

1967
×
Edit this entry  
14
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★
Edit this entry  
13
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry  
11
High School

High School

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
★★
Edit this entry  
06
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★
Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Twin Peaks Festival Greeting 2008

Twin Peaks Festival Greeting 2008

2008
×
Edit this entry  
03
The Announcement

The Announcement

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★
Edit this entry  
02
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★★
Edit this entry