lauren has logged 187 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
30
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
26
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
Harriet

Harriet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead End

Dead End

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gift

The Gift

2013
×
Edit this entry  
21
Blue Blazes

Blue Blazes

1936
×
Edit this entry  
19
The Chemist

The Chemist

1936
×
Edit this entry  
19
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Edit this entry  
14
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
Read the review Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Edit this entry  
07
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Airplane!

Airplane!

1980
×
Edit this entry  
04
The Missing Pizza

The Missing Pizza

2020
×
Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
House

House

1977
×
Edit this entry  
25
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
Edit this entry  
19
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★
Edit this entry