LeaGeorgina has logged 113 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Departures

Departures

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Banklady

Banklady

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Max and the Junkmen

Max and the Junkmen

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
Edit this entry  
23
Des

Des

2020
×
Edit this entry  
22
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Edit this entry  
21
Prophet of Evil: The Ervil LeBaron Story

Prophet of Evil: The Ervil LeBaron Story

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Girl in the Fog

The Girl in the Fog

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
King of Peking

King of Peking

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Apostle

The Apostle

1997
×
Edit this entry  
07
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
The Drug King

The Drug King

2018
×
Edit this entry  
01
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girl's Revenge

Girl's Revenge

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pietà

Pietà

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Method of a Serial Killer

Method of a Serial Killer

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Read the review Edit this entry  
18
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry