Rachael has logged 409 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Overboard

Overboard

1987
×
Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
Read the review Edit this entry  
09
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Darling

Darling

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psychopaths

Psychopaths

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coming Home for Christmas

Coming Home for Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kuso

Kuso

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casper

Casper

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry