• Rio Bravo

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • The Blob

    ★★★

  • The Fly

    ★★★

  • A Night to Remember

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Whoa, Be-Gone!

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • Gonzales' Tamales

    ★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • An Affair to Remember

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Around the World in Eighty Days

    ★★★

  • Bus Stop

    ★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • Scandal in Sorrento

  • Tarantula

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • The Desperate Hours

    ★★★★

  • The Trouble With Harry

    ★★

  • Pather Panchali

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★

  • Diabolique

    ★★★★★

  • Animal Farm

    ★★★★

  • Vera Cruz

    ★★★★

  • White Christmas

    ★★

  • Suddenly

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Devil May Hare

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • Of Rice and Hen

    ★★★★

  • Little Fugitive

    ★★★★

  • 99 River Street

    ★★★

  • Pickup on South Street

    ★★★★

  • Shane

    ★★★★★

  • House of Wax

    ★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Limelight

    ★★★★★

  • Trick or Treat

    ★★★★

  • Rabbit Seasoning

    ★★★★★

  • High Noon

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Feed the Kitty

    ★★★★★

  • The Greatest Show on Earth

    ★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • The Prowler

    ★★★

  • The Thing From Another World

    ★★★

  • The Enforcer

    ★★★

  • Rabbit of Seville

    ★★★★★

  • Casper's Spree Under the Sea

    ★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • 8 Ball Bunny

    ★★★★

  • Where the Sidewalk Ends

    ★★★★

  • Night and the City

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★