• In a Lonely Place

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★

  • Song of Love

    ★★

  • D.O.A.

    ★★★★

  • A Ham in a Role

    ★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • The Grey Hounded Hare

    ★★★★

  • Long-Haired Hare

    ★★★★

  • Mouse Wreckers

    ★★★★

  • Scaredy Cat

    ★★★★

  • My Bunny Lies Over the Sea

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • The Stupor Salesman

    ★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★

  • The Foghorn Leghorn

    ★★★★

  • Odor of the Day

    ★★★

  • Sorry, Wrong Number

    ★★★★★

  • The Fallen Idol

    ★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • You Were Never Duckier

    ★★★★

  • Melody Time

    ★★★

  • Raw Deal

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★★

  • Chip an' Dale

    ★★★

  • Out of the Past

    ★★★

  • Mickey and the Beanstalk

    ★★★

  • Fun and Fancy Free

    ★★★

  • Figaro and Frankie

    ★★★

  • The Cat Concerto

    ★★★★

  • Monsieur Verdoux

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Make Mine Music

    ★★★

  • Gilda

    ★★★★

  • Laura

    ★★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★★★

  • The Barber of Seville

    ★★★

  • Phantom of the Opera

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★

  • Aquarela do Brasil

    ★★★★

  • Saludos Amigos

    ★★★

  • Bambi

    ★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★

  • Saboteur

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Wabbit Twouble

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★

  • 1941

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • The Reluctant Dragon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • That Night in Rio

    ★★★★★

  • The Little Whirlwind

    ★★★

  • The Letter

    ★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Ugly Duckling

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • La Bête Humaine

    ★★★

  • Brave Little Tailor

    ★★★

  • Alexander's Ragtime Band

    ★★★