• Belfast

    Belfast

    ★★★★½

    Full of heart... and I mean FULL of heart.

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

    Just stunning.

  • Wild Mountain Thyme

    Wild Mountain Thyme

    ★★★

    Here's a funny thing: I thought this film was bloody daft overall, with waaaaay more than a few sticking points (like most people here, by the sounds of it), so I initially rated it lower than I have now... even though I could tell it had been made with the best intentions, it meant no harm, and it did also remind me a bit of The Quiet Man... but I've been surprised to find since I watched it that I've…

  • Body Cam

    Body Cam

    ★★★

    Nicely lit and shot, and fairly gripping and entertaining overall... but with a title like Body Cam, this would have been far more effective had it been comprised entirely of found footage.

  • Everest

    Everest

    ★★★★★

    Such a bloody good film. Hell of a cast, sooooo well made and never anything less than 100% realistic and believable.

  • Dora and the Lost City of Gold

    Dora and the Lost City of Gold

    ★★★½

    Yep, great fun... ends on a major high too.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★

    'The Concrete Masterpiece' is flawlessy executed, beautifully presented and ridiculously entertaining. I loved it to bits. Every bit as much as I loved The Grand Budapest Hotel, Moonrise Kingdom and The Royal Tenenbaums, each one in their entirety.
    However, I can't give it a five star rating because at first glance, it may appear that that's the rating I'm awarding the whole film... and unfortunately, it isn't. The first story of the three on offer here is the only one…

  • Atonement

    Atonement

    ★★★★★

    It's been well over 10 years since I saw this last and it's only gone and got even more astonishingly beautiful. Broke me again too.

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★½

    Well, I thought that was brilliant. Not perfect, it does have its flaws, but bloody brilliant nevertheless. Nice one Ridley, you cantankerous old bugger.... you've still got it.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    Sublime. Simply sublime.

  • The Piano

    The Piano

    ★★★★½

    As much as I love Harvey Keitel, I just had to deduct half a star for that accent, whatever the hell it was supposed to be. Such a great performance otherwise though and such a wonderful film overall, packed with superb work from everyone involved, that I can't really find much fault with it in any other way.

  • Disturbing the Peace

    Disturbing the Peace

    ★½

    Not on his watch... unfortunately on mine.