Kane has logged 588 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomad

Nomad

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mod Fuck Explosion

Mod Fuck Explosion

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Writhing Tongue

Writhing Tongue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Female Neo-Ninjas

Female Neo-Ninjas

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zatoichi's Flashing Sword

Zatoichi's Flashing Sword

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Battle: Roar to Victory

The Battle: Roar to Victory

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry