• Anima

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • The Farewell

    ★★★★

  • Wild Rose

    ★★★½

  • Downsizing

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • A Very Murray Christmas

    ★★½

  • Junun

  • The Walk

    ★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Mommy

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★

  • Now You See Me

    ★★½

  • 12 Years of DFA: Too Old To Be New, Too New To Be Classic

    ★★★★

  • Django Unchained

  • The Master

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★½

  • To Rome with Love

    ★★★

  • LCD Soundsystem: The Long Goodbye

    ★★★★

  • Shut Up and Play the Hits

    ★★★½

  • The Ides of March

  • Moneyball

  • Melancholia

  • Midnight in Paris

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★½

  • The Bang Bang Club

    ★★★½

  • Submarine

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

  • The Men Who Stare at Goats

    ★★

  • Whatever Works

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The Boat That Rocked

  • Moon

  • Synecdoche, New York

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★½

  • 21

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Across the Universe

    ★★★½

  • Juno

    ★★★½

  • Death Proof

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Kill Bill: Vol. 1

  • 21 Grams

    ★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Adaptation.

  • Russian Ark

  • City of God

    ★★★★★

  • One Hour Photo

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Mulholland Drive

  • Cast Away

    ★★★★

  • Almost Famous

  • Memento

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★

  • In the Mood for Love

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Magnolia

  • Fight Club

    ★★★★½