Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
17
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
14
Bird Island

Bird Island

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
Edit this entry  
02
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The House of Us

The House of Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Edit this entry  
16
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★½
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★½
Edit this entry