Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
you.

you.

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Project X

Project X

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moxie

Moxie

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Kuessipan

Kuessipan

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Peanut butter

Peanut butter

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The dead are dumb

The dead are dumb

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry