Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Four Days in September

Four Days in September

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightwalk

Nightwalk

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
Léa & I

Léa & I

2019
×
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blue Boy

Blue Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
GUO4

GUO4

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Olla

Olla

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Apiyemiyekî?

Apiyemiyekî?

2020
×
Edit this entry  
21
Buddies

Buddies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Laerte-se

Laerte-se

2017
×
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cazuza: Time Doesn't Stop

Cazuza: Time Doesn't Stop

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Expedition Happiness

Expedition Happiness

2017
×
Edit this entry  
06
Where I Grow Old

Where I Grow Old

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Olmo and the Seagull

Olmo and the Seagull

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cinema, Aspirins and Vultures

Cinema, Aspirins and Vultures

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry