Leonora Anne has logged 389 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Step Up

Step Up

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Divan

Divan

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Tree of Palme

A Tree of Palme

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Perfect Ending

A Perfect Ending

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
North & South

North & South

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paradise Road

Paradise Road

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Come See the Paradise

Come See the Paradise

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★½
Read prior review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gypsy

Gypsy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry