Leonora Anne has logged 48 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love! Valour! Compassion!

Love! Valour! Compassion!

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Putting on the Dish

Putting on the Dish

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Int. Trailer. Night

Int. Trailer. Night

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Untold Tales of Armistead Maupin

The Untold Tales of Armistead Maupin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Risky Business

Risky Business

1983
×
Read the review Edit this entry  
09
Lucy

Lucy

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Daily Routine

My Daily Routine

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
You, Me and Him

You, Me and Him

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Snaps

Love Snaps

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry