Sort by

leon has logged 105 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devils

The Devils

1971
×
Read the review Edit this entry  
27
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dangerous Days: Making Blade Runner

Dangerous Days: Making Blade Runner

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All Our Variant Futures

All Our Variant Futures

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tales of the Black Freighter

Tales of the Black Freighter

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Read prior review Edit this entry