The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen ★★★★½

بارون شگفت انگیز؛ با یک دیدار در فضا آغاز و پس از نمایش تجربه‌ای غریب به زمین رهسپار می‌شود زمینی که البته به طرزی بدیع، ناملموس‌‌تر است. فیلم آکنده از جزئیاتی‌ست که هر یک به خودی خود ملاتِ ترسیم یک درام تماشایی‌ند. «بارون شگفت انگیز» ما را شگفت زده می‌کند! فیلمی است که از انتظارات فراتر رفته است و برای کسی که شناختی از سینمای چکسلواکی ندارد قادر است آغازگری باشکوه باشد. فیلمی که در هیچ یک از مدیوم‌ها قرار نمی‌گیرد و تا پیش از این هم مشابه‌ش دیده نشده است. یک فانتزی بازیگوش و بکر و تلفیقی از فانتزی، انیمیشن و درصدی هم رئالیسم.

فیلم ادای دینی به خیال‌پردازان همه جهان است. آنجا که مشکلات زندگی انسان‌ها را تحت فشار می‌گذارد و آن‌ها را خُرد می‌کند تنها راه نجات آن است که به تخیل پناه آوریم تا در زشتی‌ها و سختی‌های روزگار عمیق نشویم و البته کارل زمان (کارگردان فیلم) اولین و آخرین نفری نیست که به سراغ این موضوع رفته است برای مثال هزارتوی پن (گیلرمو دل ترو) هم دختر از مشکلات زندگی واقعی به یک داستان پریان پناه می‌برد و ناخوداگاه ما نیز هم‌سفر با او در جهان خیالی و مملو از امید به پرواز درمی‌آید.


جمعه‌ای که گذشت، فیلم «بارون شگفت انگیز» در گروه سینما اکسپرت مورد بحث و بررسی قرار گرفت. فایل ویدیویی و زیرنویس نیز در همان‌جا آپلود شد

Sina liked these reviews