Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
D.P.

D.P.

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Cherry

Cherry

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Edit this entry  
09
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Footloose

Footloose

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry