issy 🥝 has logged 58 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miss Bala

Miss Bala

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vincent

Vincent

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
18
La luna

La luna

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Dogfight

Dogfight

1991
×
Read the review Edit this entry  
12
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry