LME has logged 43 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
City So Real

City So Real

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cane Fire

Cane Fire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Whirlybird

Whirlybird

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cicada

Cicada

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Sunlit Night

The Sunlit Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
To the Stars

To the Stars

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Feral

Feral

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Edit this entry  
31
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ilana Glazer: The Planet Is Burning

Ilana Glazer: The Planet Is Burning

2020
×
Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grudge

The Grudge

2020
×
Edit this entry