• Jane Eyre

    ★★★★★

  • The Watermelon Woman

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★½

  • Mary Shelley's Frankenstein

    ★★★

  • Never Let Me Go

    ★★★½

  • Girlfriends

    ★★★★½

  • It's Only Talk

    ★★★★½

  • Set It Up

    ★★½

  • Romeo Is Bleeding

    ★★★

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★★

  • The Unbearable Lightness of Being

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • City of the Rising Sun

    ★★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★