Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
For the Birds

For the Birds

2000
×
Edit this entry  
10
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry