• The Woman in the Window

    ★★½

  • Ma Belle, My Beauty

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • I Care a Lot

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • Mulan

    ★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Cheer

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Abominable

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Rocketman

    ★½

  • Swallow

    ★★★★½

  • Lost Bayou

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Varda by Agnès

    ★★★★

  • Easy Does It

    ★★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Little Monsters

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Kitbull

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bird Box

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Vox Lux

    ★★½

  • Boy Erased

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Tiny Shoulders: Rethinking Barbie

    ★★★½