• The Green Knight

    ★½

  • This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

    ★½

  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

    ★★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★½

  • Soul

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • The Knight Before Christmas

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The King

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★

  • Midsommar

    ½

  • Shaft

  • Parasite

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Sword of Trust

    ★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Dawn Wall

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

  • It

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★★

  • The Disaster Artist

  • The Magnificent Seven

    ★★½

  • Sully

    ★★★

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★½

  • The Witch

    ★★★

  • Rush

    ★★

  • Lincoln

    ★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Super 8

    ★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • Bright Star

    ½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

  • Yes Man

    ★½

  • Hot Rod

    ★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

  • The Da Vinci Code

  • The Wind That Shakes the Barley

    ★★★★½

  • The Pink Panther

    ★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Love Actually

    ★★½

  • Good Bye Lenin!

    ★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Barbie as Rapunzel

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Casino

    ★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★

  • Halloween II

    ★★

  • The Shining

    ★★★★½