Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Started with Eve

It Started with Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Citadel

The Citadel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
10
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry