• Palo Alto

  • Gravity

  • Snowpiercer

  • The Great Beauty

  • A Five Star Life

    ★★½

  • The Conjuring

  • Stoker

  • The Secret of Crickley Hall

    ★★★★

  • Skyfall

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

  • The Dark Knight Rises

  • The Imposter

  • The Hunt

  • Amour

  • Sinister

  • Compliance

  • A Dangerous Method

  • Shame

  • Drive

  • The Artist

  • Soul Surfer

    ★★½

  • Jane Eyre

  • The King's Speech

  • Black Swan

  • Inception

    ★★★★½

  • Toy Story 3

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

  • Fish Tank

  • Up

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • Doubt

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

  • The Dark Knight

  • Ratatouille

  • Zodiac

  • Night at the Museum

  • Jane Eyre

    ★★★★★

  • Little Children

  • Pride & Prejudice

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½

  • North & South

    ★★★★★

  • The Incredibles

  • The Passion of the Christ

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Love Actually

  • Lost in Translation

  • Finding Nemo

  • Equilibrium

    ★★★★½

  • Gosford Park

    ★★★

  • Monsters, Inc.

  • The Princess Diaries

  • The Others

  • Mulholland Drive

  • The Piano Teacher

    ★★★½

  • Amélie

  • Bridget Jones's Diary

  • Cast Away

  • Memento

  • Quills

  • In the Mood for Love

  • Magnolia

  • Toy Story 2

  • American Beauty

  • The Sixth Sense

  • Eyes Wide Shut

  • The Blair Witch Project

  • You've Got Mail

  • Anastasia

    ★★★★★

  • Titanic